Понеділок, 06.01.2025, 06:09
Персональний сайт директора комунального закладу "Ганнівський академічний ліцей-центр позашкільної освіти" Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області Корнюші М.П.
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Block title
Block content
відвідування сайту
счетчик посещений
Block title
Block title
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Писемність

Найдавніша згадка про те, що писемність існувала на східнослов'янських землях і в тому числі на території сучасної України ще до запровадження християнства, належить до 858 р. Слов'янський просвітитель Костянтин (Кирило) філософ, про якого вже згадувалося перебуваючи у кримському місті Херсонесі (Корсуні), знайшов Псалтир і Євангеліє, «руськими письмена вписано». Про існування писемності на Русі свідчать і договори з греками, писані руською мовою 911 та 944 pp., тексти яких вміщені у «Повісті минулих літ». Тут зазначається, що у руських послів були грамоти, підписані князем.

Найдавніша пам'ятка слов'янської писемності - київські глаголичні листки, датовані кінцем X - початком XI ст. Ці сім невеликих аркушів глаголичного письма зберігаються в Центральній науковій бібліотеці АН УРСР у Києві.

Найдавніша пам'ятка писемності Київської Русі - «Ізборник Святослава», укладений 1073 та 1076 pp. для київського князя Святослава Ярославича. Поряд з творами церковно-релігійного характеру він містить публіцистичні твори давньоруських письменників, в яких роз'яснюються норми поведінки людини за різних побутових обставин з огляду на вимоги світських феодалів та духівництва, йдеться про користь знань і читання книг, пропагується ідея класового примирення між феодалами та народом тощо.

Найдавнішими документами, писаними на бересті, є грамоти, знайдені на території давньоруського княжого міста Звенигорода на Львівщині.
Уривки текстів, які вдалося прочитати, писаних на березовій корі кирилицею, дають змогу припустити, що вони належать до початку XII століття.

Найдавнішими пам'ятками, писаними на пергаменті староукраїнською мовою, є грамоти XIV- XVст., а серед них підтвердна грамота Львівського воєводи Якші Блотишевського на купівлю В'ячеславом Дмитровським дворища у Василя Скибича та його родичів за шість кіп грошей сріблом, датована 1370 р. Написана вона на пергаменті, до якого прикріплена на шовковому шнурку пошкоджена печатка. Зберігається в Центральному державному історичному архіві у Львові.
Найдавнішими пам'ятками, написаними на території України на папері, є львівські адміністративні книги, які датовані XIV ст. і зберігаються у ЦДІА у Львові.  

    Серед науковців є думка, що мова, якою розмовляє людина, визначає спосіб її мислення, впливає на поведінку! А які цікаві факти про українську мову вам відомі?  Цікаві факти про українську мову — Українська мова є однією з найпоширеніших мов в світі і за кількістю носіїв займає 26-те місце. Також вона є другою за поширеністю серед мов слов’янського походження після російської мови. — Найбільш вживаною літерою в українському алфавіті є літера “п”. Також на цю літеру починається найбільша кількість слів. Тоді ж як найрідше вживаною літерою українського алфавіту є “ф”. В українській мові слова, які починаються з цієї літери, в більшості випадків запозичені з інших мов. — Найдовшим словом в українській мові є назва одного з пестицидів “дихлордифенілтрихлорметилметан”. — Найбільша кількість синонімів. Згідно з «Коротким словником синонімів української мови», у якому розроблено 4 279 синонімічних рядів, найбільшу кількість синонімів має слово «бити» — 45. — Цікавим фактом про українську мову є те, що вона входить до трійки найкрасивіших мов в світі. На мовних конкурсах в Італії на Франції її визнавали другою за мелодійністю мовою світу, перша італійська. Інші джерела говорять про бронзу української мови на цьому конкурсі, друге місце за французькою, а 4 місце займає перська мова. – Найчастіше серед іменників вживається слово «рука», серед дієслів — «бути», прикметників — «великий», займенників — «він». — Найбільшу кількість значень має абревіатура ПК. Це персональний комп’ютер, палац культури, паровий кран, передній край, перфокарта, Петербурзький комітет, Петроградський, комітет, підбирач-копнувач, пістолет-кулемет, Пітерський комітет, предметний каталог, Повітряний кодекс, пожежний кран, польовий караул, постійний комітет, променевий кінескоп, проміжний конденсатор, прохідницький комбайн, прядильно-крутильна (машина), парсек та інші. — Найбільшу кількість разів перекладений літературний твір “Заповіт” Т.Г.Шевченка: 147 мовами народів світу. Сподіваємося, що ви дізналися щось нове для себе, адже цікаві факти про українську мову можуть бути корисними.

Джерело: http://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-ukrayinsku-movu/ Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua

Мої досягнення
Вхід на сайт
Block title
Block title
Пошук
Календар
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples
  • Block title
    Copyright MyCorp © 2025
    Безкоштовний хостинг uCoz